Yoga Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu? Kilo Vermede En Etkili 5 Yoga Pozu

1. Chaturangadandasana – Plank pozu
2. Virabhadrasana – Savaşçı duruşu
3. Adho Mukha Svanasana – Aşağı Bakan Köpek
4. Navasana – Tekne Duruşu
5. Surya Namaskara – Güneşi Selamlama

Pek çok insan yoganın tek başına kilo vermeyi desteklemediğine inanır. Yoganın zihinsel ve bedensel gelişim üzerine etkisi genellikle daha çok bilinen bir olgu. Bu yüzden kilo vermeyi sağlayıp sağlamadığı da epey tartışmalı bir konu. Aslında yoga kilo verme amacı gütmeyen, zihni ve bedeni uyum içerisine yerleştiren bir hayat felsefesidir. Kilo vermek ise yoganın amacı değil, doğal bir sonucudur. Birçok insanın sağlıklı bir şekilde kilo vermesine fayda sağlamıştır. Sağlıklı beslenme ile birleştirildiğinde zihninizi ve vücudunuzu sağlıklı tutmanın yanı sıra kilo vermeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Farkındalığı ve vücudunuzla kurduğunuz ilişkiyi artırır. Aslında bu bir döngüye benzer, yoga yaptıkça insan vücudu artık yağ yapan yiyeceklerden ziyade sağlıklı yiyecekleri ister. Bu yüzden yoga beraberinde sağlıkla gelir.

Yoga kilo verdirir mi?

Kilo vermeyi sağlayıcı iki etken vardır: Sağlıklı beslenme ve egzersiz. Yoga da zaten bu iki etkeni kapsar. Hatta ekstra olarak aşağıdaki faydaları da beraberinde getirir.

  • Esneklik artışı
  • Solunum rahatlığı
  • Dengelenen enerji ve canlılık
  • Dengeli metabolizma
  • Kas gelişimi
  • Geliştirilmiş kardiyo
  • Stres Yönetimi

Bunlardan en etkili olanı stres yönetimidir. Stres bedeniniz ve zihniniz üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir. Stres kendini ağrı, anksiyete, uykusuzluk ve konsantre olamama şeklinde gösterebilir. Çoğu zaman kilo alımının ana nedeni strestir. Yoga, stresle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Yoganın fiziksel faydaları stres yönetimi ile birleştiğinde, kişinin kilo vermesine ve fiziksel ve zihinsel sağlığını korumasına yardımcı olur.

Peki kilo verme süreci nasıl işler?

Yoga aniden kilo kaybına neden olmaz. Çoğunlukla vücut esnekliği oluşturmaya, konsantrasyonu artırmaya ve kas tonunuzu oluşturmaya odaklanır. Vücudunuz bu asanalara alıştıktan sonra, vücut fazla kilolardan kurtulmaya başlar. Süreç uzun olabilse de son derece sağlıklıdır.

Kilo vermeye yardımcı olan yoga asanaları:
1. Chaturangadandasana – Plank pozu

Chaturangadandasana, özünüzü güçlendirmenin en iyi yoludur. Göründüğü kadar basit, faydaları çok büyük. Sadece pozdayken, yoğunluğunu karın kaslarınız üzerinde hissetmeye başlarsınız.

2. Virabhadrasana – Savaşçı duruşu

Uyluklarınızı ve omuzlarınızı sıkılaştırmanın yanı sıra konsantrasyonunuzu iyileştirmek, Savaşçı pozu varyasyonlarıyla mümkün. Bu pozda ne kadar çok kalırsanız, o kadar iyi sonuçlar elde edersiniz. Sadece birkaç dakikalık Virabhadrasana ile daha sıkı kaslar elde edebilirsiniz.

Savaşçı 3 pozu, dengenizi iyileştirmenin yanı sıra bacaklarınızı ve kollarınızı güçlendirmek için yapılır. Ayrıca, pozisyonunuzu korurken karın kaslarınızı kasarsanız, karnınızı sıkılaştırmanıza ve düz bir karın elde etmenize yardımcı olur.

3. Adho Mukha Svanasana – Aşağı Bakan Köpek

Adho Mukha Svanasana, belirli kaslara biraz daha fazla dikkat çekerek tüm vücudunuzu düzgün bir forma sokar. Kollarınızı, uyluklarınızı, dizinizin arkasını ve sırtınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Bu duruşu sürdürmek ve nefesinize konsantre olmak, kaslarınızı harekete geçirir ve onları güçlendirir, ayrıca konsantrasyonunuzu ve kan dolaşımınızı hızlandırır.

4. Navasana – Tekne Duruşu

Karın kaslarını aktive eden bu poz tiroit rahatsızlıklarına, sindirim sistemi bozukluklarına iyi geldiği gibi karın kaçla ve omurgayı güçlendirerek düzenli yapılması halinde kas kütlesi oluşumunu destekler ve kilo vermeye yardımcı olur.

5. Surya Namaskara – Güneşi Selamlama

Surya Namaskara veya Güneşi Selamlama, kasları ısıtmaktan ve kan akışını sağlamaktan fazlasını yapar. Ana kasların çoğunu esnetir ve sıkılaştırır, belini düzeltir, kolları sıkılaştırır, sindirim sistemini uyarır ve metabolizmayı dengeler. Günlük yapılan Surya Namaskar, kilo vermenin en iyi yoludur.

Günlük uygulayabileceğiniz Surya Namaskar serisine bu videomdan ulaşabilirsiniz:

Surya Namaskar (Güneşe Selam) Serisi A – Başlangıç Seviye | Yeni Başlayanlar İçin Yoga

Tüm bunları toplu halde bulabileceğiniz, kilo vermenize ve sıkılaşıp rahatlamanıza yardımcı olsun diye ürettiğim Yoga Workout Serisi ve diğer tüm derslerime ulaşmak için Ayse Yoga Dynamics YouTube kanalıma abone olabilirsiniz.

Birçok hedefe yönelik hazırladığım, gün gün uygulayabileceğiniz Ücretsiz Yoga Programları için ise ayseyogadynamics.com adlı web sitemi ziyaret edebilirsiniz.

Similar Posts